ریزش مو مردانه یا آلوپسی آندروژنیک

فولیکول مو یک ساختار است که قسمت پایین ساقه مو را تشکیل می‌دهد. هر فولیکول شامل عروق خونی است که موجب رشد و تغذیه موهای جدید می‌گردد. همه فولیکول‌های مو هنگام تولد وجود دارند. در تمام طول عمر، هر فولیکول رشد می‌کند و استراحت می‌کند و می‌ریزد و این چرخه برای موها تکرار می‌شود.

 

 

Related image

 

مراحل رشد مو شامل:

  1. مرحله رشد مو جدید یا آناژن که دو تا سه سال طول می‌کشد.
  2. مرحله تلوژن که رشد مو متوقف و فولیکول وارد مرحله استراحت است.
  3. مرحله کاتاژن که پس از سه تا چهار ماه موی در مرحله استراحت، ریخته و چرخه رشد بعدی شروع می‌شود.

 

Image result for hear folicule telogen

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

در پوست سر معمولی، حدود 80 تا 90 درصد از فولیکول‌های در حال رشد در هر زمان است. هرروز، حدود 75 تا 100 مو ریخته و به مین تعداد موهای تازه‌وارد فاز رشد جدید می‌گردند.

در مردان مبتلابه ریزش موی هورمونی یا اندروژنیک، هورمون مربوط به تستوسترون (آندروژن) باعث می‌شود فولیکول مو به مرحله رشد کوتاه‌تر از حد نرمال رسیده، و درنتیجه موها کوتاه و نازک‌تر هستند که غیرطبیعی است. این فولیکول کوچک "مینیاتوری" نیز گفته می‌شود. دلیل این‌که چرا برخی از مردان دچار آلوپسی آندروژنیک و برخی دیگر نمی‌شوند به‌طور کامل شناخته‌نشده است. به‌طورکلی پذیرفته‌شده است که زمینه ژنتیکی به‌شدت توسعه آلوپسی آندروژنیک در مردان را تحت تأثیر قرار، اما راه دقیق که در آن سابقه خانوادگی شانس یک مرد در حال ریزش مو را تحت تأثیر قرار داده است مشخص نشده است.

ژنتیک نیز به نظر می‌رسد نقش مهمی در ابتلا به آلوپسی آندروژنیک در زنان باشد، اگرچه عوامل دیگر (که برخی از آنها همچنان ناشناخته مانده است) نیز ممکن است مهم باشد. به‌عنوان‌مثال، سطح غیرطبیعی آندروژن ها در خون که علت ریزش موی آندروژنیک در اقلیتی از زنان است. تحقیقات بیشتری برای ارائه درک بهتر از نقش عوامل ژنتیکی و عوامل دیگر در آلوپسی آندروژنیک لازم است.

 

Related image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علائم ریزش مو

مردان وزنان تجربه آلوپسی آندروژنیک با میزان مشابه دارند، اگرچه ممکن است در زنان پنهان‌تر باشد. در مردان، ریزش موی آندروژنیک با نازک شدن مو به‌صورت تدریجی همراه است که اغلب سقف سر و پیشانی پوست سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بسیاری از مردان، خط مو در اطراف خط رویش مو پسروی می‌کند. و به وسط پوست سر حرکت می‌کند و یک الگوی ریزش مو M شکل ایجاد می‌شود. مناطق متأثر از ریزش مو و حضور طول ناهموار بافتی نشانه کلاسیک از طاسی یا آلوپسی الگوی مردانه است.

زنان الگوهای مشابهی از ریزش مو دارند، اگرچه معمولاً ریزش مو کمی پراکنده‌تر از مردان است؛ زنان به‌ندرت از دست دادن تمام موهای خود را تجربه کنند.

تشخیص ریزش مو

آلوپسی آندروژنیک را معمولاً می‌توان با بررسی پوست سر تشخیص داده شود. در برخی از موارد، آزمایش خون نیاز است تا علل دیگر ریزش مو، مانند تغییرات هورمونی، سطح آهن (کم‌خونی)، و یا مشکلات تیروئید ارزیابی شود.

اثر روانی از ریزش مو

تأثیر روانی ریزش مو می‌تواند شدید باشد برای برخی از مردم، به‌ویژه زنان، ازآنجاکه درک کم یا پذیرش کمی از بیماری وجود دارد این موضوع شدیدتر است. هم زنان و هم مردان ممکن است مشکل با مسائل مربوط به عزت‌نفس پایین و یا احساس غیر جذاب بودن را پیدا نمایند.

درمان ریزش مو

دو داروی ماینوکسیدیل و فیناستراید، برای درمان ریزش مو الگوی مردانه در مردان در دسترس هستند. زنان را می‌توان با ماینوکسیدیل یا اسپیرنولاکتون دارویی درمان نمود. گاهی اوقات، فیناستراید در زنانی که به دیگر درمان‌ها پاسخ نمی‌دهند استفاده می‌شود، اما تأثیر آن روشن نیست است. گزینه‌های جراحی نیز ممکن است در برخی از موارد در نظر گرفته شود.

ماینوکسیدیل رشد مو را با افزایش فاز رشد فولیکول و تحریک فولیکول بیشتر برای تولید مو. موجب تولید مو می شو و موهای حاصل از آن تمایل به بزرگ‌تر و ضخیم‌تر بودن دارند. ماینوکسیدیل به‌صورت 2 و 5 درصد دسترس است. راه‌حل 5 درصد در مردان مؤثرتر است و احتمالاً در زنان مؤثرتر می‌تواند باشد و می‌توان آن را بدون نسخه خریداری‌شده است.

ماینوکسیدیل به پوست سر مالیده می‌شود. یک میلی‌لیتر از مایع و یا فوم باید به مناطق آسیب‌دیده از پوست سر با استفاده از یک قطره‌چکان و یا پمپ دستگاه اسپری استفاده می‌شود و باید به‌آرامی آن را در منطقه آسیب‌دیده با یک انگشت پخش نمود.

ماینوکسیدیل باید برای حداقل شش ماه برای تعیین اینکه آیا آن مؤثر است یا خیر استفاده شود. هنگامی درمان، معمولاً موها شروع به ریختن ظرف دو ماه پس از شروع درمان می‌شود، و چهارتا هشت ماه مو مجدداً شروع به رشد می‌کند. اثرات ماینوکسیدیل معمولاً پس از 12 تا 18 ماه استفاده ظاهر می‌شود. درمان با ماینوکسیدیل باید به‌طور نامحدود ادامه یابد. اگر قطع شود، موهای حاصل از تأثیر دارو از دست خواهد رفت.

فیناستراید (پروپشیا) - فیناستراید قرص که باعث کاهش تولید یکی از هورمون‌های مرتبط با ریزش موی آندروژنیک، و درنتیجه افزایش مقدار مو از پوست سر می‌شود.

مردان می‌توانند فیناستراید از طریق دهان با دوز 1 میلی‌گرم در روز استفاده کنند. عوارض جانبی ممکن است شامل ضعف و سرگیجه. دوزهای بالاتر از فیناستراید (مانند کسانی که به درمان برخی از شرایط پروستات استفاده می‌شود) می‌تواند عوارض جانبی ازجمله باعث اختلال در نعوظ و کاهش میل جنسی پیدا کنند. بااین‌حال، عوارض جانبی به‌ندرت با دوز 1 میلی‌گرم برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود دیده می‌شود.

فیناستراید برای استفاده در زنان باردار به دلیل نگرانی در مورد تشکیل دستگاه تناسلی غیرطبیعی در جنین پسر ایمن نیست. این زنان حتی نباید قرص فیناستراید را لمس کند. فیناستراید ثابت نشده است برای کمک به رویش مجدد مو در بسیاری از زنان اثربخش باشد.

اسپیرونولاکتون نیز تولید هورمون آندروژنیک را کاهش داده و به ریزش موی هورمونی کمک می‌کند. زنان مبتلابه ریزش موی هورمونی که به ماینوکسیدیل پاسخ نمی‌دهند ممکن است از اسپیرونولاکتون بهره‌مند شوند. عوارض جانبی بالقوه شامل سرگیجه، خواب‌آلودگی، حساسیت پستان، سطح پتاسیم بالا در خون است. بیماران باید. مانند فیناستراید، اسپیرنولاکتون باید در دوران بارداری استفاده نشود.

برای برخی بیماران، درمان جراحی ریزش مو ممکن است یک گزینه مناسب باشد. گزینه‌های جراحی عبارت‌اند از پیوند مو، که در آن فولیکول‌های سالم از دیگر بخش‌های پوست سر به مناطق آسیب‌دیده از طاسی پیوند می‌خورد. کاهش پوست سر یکی دیگر از روش‌هاست که گاهی اوقات انجام می‌شود. در کاهش پوست سر، تکه‌های طاس پوست سر برداشته می‌شود و باپوست باقی‌مانده دوخته می‌شود.

بیشتر بخوانید

Image result for minoxidile 5Image result for propecia tablet
250 × 250 - hair-sg.com

تنظیم: ریزش مو یا آلوپسی آندروژنیک/ پژوهش نویسان/ www.pajouheshnevisan.ir

قیمت پایان نامه پزشکی و دندانپزشکی

هزینه پروپوزال پزشکی و دندانپزشکی

سفارش پایان نامه پزشکی و دندانپزشکی

نحوه سفارش پروپوزال پزشکی و دندانپزشکی

زمان انجام پایان نامه پزشکی و دندانپزشکی

<

زمان انجام پروپوزال پزشکی و دندانپزشکی

<.

نوشتن پایان نامه پزشکی و دندانپزشکی

نگارش پروپوزال پزشکی و دندانپزشکی

با یکی از مشاورین پژوهش نویسان در واتساپ گفتگو کنید

مشاوره آنلاین
Close and go back to page

ارتباط با ما

تماس :  09362388029

Top